Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Γιουβέντους

Ένας Κριστιάνο δεν αρκούσε (vid)

Τι και αν ο Κριστιάνο ήταν στα κέφια του; Η Τζένοα που είχε να σκοράρει στο Τορίνο από το 2013, κατάφερε να βρει γκολ με τον Μπέσα και να φύγει με το 1-1 από την έδρα των πρωταθλητών!

Μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να ήταν σε μεγάλα κέφια, παρ’ όλα η Τζένοα είχε τις απαντήσεις και με το γκολ του Μπέσα στο 67′ έφυγε με το 1-1 από το Τορίνο. Ευκαιρία για Νάπολι και Ίντερ να μειώσουν τη διαφορά από τους μπιανκονέρι.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να καθαρίσει τη νίκη και να συνεχίσει με το 9/9 στο πρωτάθλημα. Η πίεση της απέδωσε καρπούς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να εκμεταλλεύεται αναμπουμπούλα στην περιοχή και από κοντά να γράφει το 1-0. Μάλιστα ο Πορτογάλος στο 14′ είχε και δοκάρι. Η πίεση της πρωταθλήτριας συνεχίστηκε και μετά το γκολ, όμως δεν είχε αποτέλεσμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε ο χρόνος η Τζένοα «ξεψάρωνε» και κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Απείλησε σε δυο περιπτώσεις με τον Πιόντεκ και τελικά δικαιώθηκε! Στο 67′ ο Μπενατιά άφησε τον Κουαμέ να κάνει ότι ήθελε από τα δεξιά, ο Ιβοριανός έβγαλε την σέντρα στο κεφάλι του Μπέσα, με τον τελευταίο να νικάει τον Σέζνι για το 1-1. Μετά την ισοφάριση, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πέρασε εσπευσμένα στο παιχνίδι τους Ντιμπάλα και Μπερναρντέσκι, για να δώσει πνοή στην επίθεση της ομάδας του. Ο Ντιμπάλα ήταν ιδιαίτερα κινητικός, προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το 1-1 δεν άλλαξε, με την Τζένοα να παίρνει σπουδαίο αποτέλεσμα στο Τορίνο και την Γιουβέντους να παραμένει μεν στην κορυφή, όμως να δίνει την ευκαιρία σε Νάπολι και Ίντερ να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή.