Δε μάσησε η Βιγιαρεάλ!
Primera División

Με 3-1 επικράτησε της Χιχόν η Βιγιαρεάλ και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

28.04.2017 | 23:45

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πήρε η Βιγιαρεάλ απέναντι στη Σπόρτινγκ Χιχόν, της οποίας και επικράτησε με 3-1 για τη 35η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η αντίσταση της Χιχόν κράτησε μόλις 33′ λεπτά όταν ο Ερνάντες βρήκε τον Σολδάδο και εκείνος με τη σειρά του έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν από το τέρμα των «κίτρινων υποβρυχίων» αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα η Βιγιαρεάλ να φτάσει στο δεύτερο ημίχρονο και σε δύο ακόμα τέρματα.

Αρχικά στο 47′ ο Ντος Σάντος «έφτιαξε» τον Μπακαμπού με τον τελευταίο να νικά τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Δώδεκα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 3-0 για τη Βιγιαρεάλ και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το τρίποντο της νίκης.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Χιχόν ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Περέιρα στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Βιγιαρεάλ πήρε μία σημαντική νίκη που την διατήρησε εντός ευρωπαϊκής τροχιάς.