Σκέπασε το τέρμα ο Ντοναρούμα (vid)
Μίλαν

O γκολκίπερ της Μίλαν, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, πραγματοποίησε μία θεαματική επέμβαση με αντίπαλο την Κραϊόβα.

04.08.2017 | 09:59

H Μίλαν επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 3 χρόνια και κατάφερε να προκριθεί στην τελευταία προκριματική φάση πριν τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς απέκλεισε με δύο νίκες την ρουμανική Κραϊόβα.

Ειδικότερα, στην Ρουμανία οι “ροσονέρι” πήραν προβάδισμα πρόκρισης χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκεζ για να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο Μιλάνο με τον Μποναβεντούρα στο 9o λεπτό και τον Κατρόν στο 52ο λεπτό να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.

Σημαντική συμβολή στην πρόκριση της Μίλαν είχε, βέβαια, και ο φύλακας άγγελος της εστίας της, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος στο 19ο λεπτό απέτρεψε την Κραϊόβα από το να μπει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης βγαίνοντας νικητής στο τετ α τετ με τον Μιτρίτα.