Σπίτι τους με ψηλά το κεφάλι οι Ολλανδοί!
Home Page

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη για τυπικούς λόγους, αφού η Ολλανδία είχε ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης, οι «οράνιε» επικράτησαν της Σουηδίας με 2-0.

10.10.2017 | 20:36

Στον αγωνιστικό χώρο, η Ολλανδία κατάφερε να πάρει σχετικά νωρίς το προβάδισμα, αφού μόλις στο 16ο λεπτό ο Άριεν Ρόμπεν ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έκανε το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των «οράνιε» στο 40′, τρομάζοντας τους Σουηδούς, οι οποίοι όμως κατάφεραν στη συνέχεια να περιορίσουν τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ολλανδία προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με το σκορ να παραμένει στο 2-0 ως το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι, οι «οράνιε» αποχαιρέτησαν το όνειρο των μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο έστω και με ένα τελευταίο εντός έδρας τρίποντο.