Το καθήκον τους Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη!
Μπαρτσελόνα

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κόπα Ντελ Ρέι πήραν Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη επικρατώντας των Μούρθια και Καρταγένα με 5-0 και 4-0 αντίστοιχα.

29.11.2017 | 22:23

Στο «Καμπ Νου», η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχοντας ως κληρονομιά το 3-0 του πρώτου αγώνα, άνοιξαν το σκορ με τον Πάκο Αλκάθερ στο 16′ για να συνεχίσουν τον καταιγισμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Τότε, ο Πικέ στο 56′ και ο Βιντάλ στο 60′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να έρθουν τα γκολ των Ντένις Σουάρεζ και Ζοσέ στο 74′ και το 79′ αντίστοιχα να διαμορφώσουν το τελικό 5-0.

Σεβίλλη-Καρταγένα

Με το 3-0 του πρώτου αγώνα να έχει εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ανδαλουσιάνους, η Σεβίλλη «καθάρισε» και στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» τη Καρταγένα αυτή τη φορά με 4-0.

Το σκορ άνοιξε ο Μπεν Γέντερ στο 2′ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το 3-0 έκανε ο Γκάνσο στο 41′ ενώ ο Κορέα στο 66′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.