Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ligue 1

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Λιόν

Η Λιόν επικράτησε εντός έδρας με σκορ 3-0 της Αμιάν με τους γηπεδούχους να παίρνουν πιο δύσκολα τη νίκη απ' ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Αν δει κανείς το σκορ (3-0 υπέρ της Λιόν) θα σκεφτεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν ένα εύκολο έργο και ένα ακόμη πιο εύκολο απόγευμα.

Ωστόσο, τα φαινόμενα απατούν. Κάτι τέτοιο συνέβη και στο εντός έδρας παιχνίδι της Λιόν με την Αμιάν στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Λιγκ 1 με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 3-0.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μέχρι και το 30′ δεν ξεχώριζε κάποια από τις δύο ομάδες, αφού ήταν ένα παιχνίδι κέντρου και αρκετά ισορροπημένο.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Ντίας. Ο Ντεπάι βρήκε ωραία τον πρώην επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης και εκείνος με ακόμη καλύτερη προσποίηση και άψογο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Λιόν είχαν και άλλες καλές στιγμές για να “καθαρίσουν” πιο νωρίς το ματς, μιας και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ό,τι ήθελαν. Αν και η Αμιάν σε μία- δύο περιπτώσεις αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να ισοφαρίσει.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι οι “γκον” στην ουσία… τελείωσαν το ματς στο 83′ όταν ο Κονέ έκανε σέντρα από τα δεξιά και τον Ντεπάι να πετάγεται από το πουθενά και με προβολή να “γράφει” το 2-0 με τον Κονέ να σκοράρει και εκείνος δύο λεπτά αργότερα (85′), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.