Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μίλαν

Μίλαν, έτσι θα πας Τσάμπιονς Λιγκ…Κεσί (vid)

Η Μίλαν πήρε μεγάλη νίκη επί της Λάτσιο με τέρμα του Κεσί και δείχνει έτοιμη να επιστρέψει στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Η Μίλαν έχει θέσει σαν στόχο της, την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου. Αν συνεχίσει να κερδίζει παιχνίδια σαν αυτό με την Λάτσιο θα το πετύχει.

Οι “ροσονέρι” έκαναν καλή εμφάνιση στο σύνολο της αναμέτρησης, αλλά χρειάστηκαν ένα γκολ του Φρανκ Κεσί λίγο πριν το φινάλε. Πλέον η ομάδα του Μιλάνου όχι απλά βρίσκεται στην πρώτη τετράδα, αλλά μπορεί να ελπίζει και για την τρίτη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λάτσιο να έχει την πρώτη καλή στιγμή. Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Κορέα έδωσε για το Ιμόμπιλε που έκανε το τελείωμα, αλλά είδε τον Ρέινα να του λέει “όχι” εντυπωσιακά.

Η Μίλαν ασκούσε πίεση χωρίς ωστόσο να μπορεί να ανησυχήσει ουσιαστικά την άμυνα των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, οι Ρωμαίοι ήταν αυτοί που απείλησαν ξανά στο 21ο λεπτό. Ο Ιμόμπιλε έγινε δημιουργός και ο Κορέα δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου. Ο Πιόντεκ έστρωσε για τον Σούσο, αλλά το δυνατό σουτ του Ισπανού πέρασε άουτ.

Τη στιγμή που οι “ροσονέρι” άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, η Λάτσιο έφτασε μια ανάσα από το 1-0. Ο Ιμόμπιλε βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και έκανε το τελείωμα με το αριστερό. Ωστόσο είδε τη μπάλα σταματάει στο δοκάρι.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι φάσεις ήταν λίγες μπροστά από τις δυο εστίες. Αυτό άλλαξε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Οι παίκτες του Γκατούζο πίεσαν για το γκολ και κατάφεραν να το πετύχουν στο 78ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κεσί με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0. Από εκεί και έπειτα η Μίλαν δεν απειλήθηκε και θα μπορούσε να έχει πετύχει δεύτερο τέρμα αν ήταν λίγο πιο τυχερή.