Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Retro Stories

Όταν Νεϊμάρ και Ροναλντίνιο μάγεψαν τα πλήθη! (vids)

Πέρασαν κιόλας οκτώ χρόνια από εκείνο το ματς της Σάντος με τη Φλαμένγκο, όπου Νεϊμάρ και Ροναλντίνιο έδωσαν μια μυθική ποδοσφαιρική παράσταση.

Η Βραζιλία θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί ως η Μέκκα του ποδοσφαίρου. Πάντοτε έβγαζε υπερταλαντούχους ποδοσφαιριστές, που έκαναν τη διαφορά σε όποια ομάδα κι αν έπαιζαν. Δύο από αυτούς, ήταν ο Νεϊμάρ και ο Ροναλντίνιο.

Αυτοί οι παίκτες, έφτασαν στο πικ τους σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Όμως, κατάφεραν να συνυπάρξουν στο ίδιο γήπεδο έστω και για λίγες φορές. Μία από αυτές, ήταν σαν σήμερα πριν από οκτώ χρόνια.

Στις 27 Ιουλίου του 2011, η Σάντος του Νεϊμάρ φιλοξενούσε τη Φλαμένγκο του Ρόνι για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βραζιλίας. Σχεδόν δύο ώρες αργότερα, αυτές οι ομάδες θα είχαν παραδώσει μία εξαιρετική ποδοσφαιρική παράσταση.

Τα πρώτα 25 λεπτά του ημιχρόνου άνηκαν στους γηπεδούχους. Ήδη στο τέταρτο, ήταν μπροστά με 2-0, με δράστη τον Μπόρχες (4′, 15′). Στο 25′ ο “Νευ” έβαλε το γκολ της ζωής του. Αφού πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, απέφυγε δύο αντιπάλους, έκανε το “1-2” με ένα συμπαίκτη του κι αφού πέρασε όλη την άμυνα πλάσαρε εύστοχα για το 3-0. Το γκολ αυτό πήρε το βραβείο “Πούσκας” στο τέλος της χρονιάς.

Μετά τη σκυτάλη πήρε η Φλαμένγκο. Στο 28′ ο Ροναλντίνιο μείωσε σε 3-1, ενώ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι Τιάγκο Νέβες (31′) και Ντέιβιντ (43′) είχαν ισοφαρίσει. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Νεϊμάρ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (4-3).

Τότε, ήρθε η στιγμή που ο Ροναλντίνιο πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ή για να είμαστε πιο ακριβής, στα πόδια του. Στο 67′ με μία φοβερή συρτή εκτέλεση φάουλ, πέρασε την μπάλα κάτω από το τείχος και έκανε το 4-4. Εννιά λεπτά πριν τη λήξη έφερε τούμπα το ματς.

Μετά από μία εξαιρετική ανάπτυξη των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Βραζιλιάνο. Αυτός ήταν μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-5.