Έκανε πάρτι με εξάσφαιρο η Λυών! (vid)

Αποδίδοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο η άκρως ορεξάτη Λυών διέλυσε στην έδρα της με 6-0 την Ανζέ για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1.

Ποιος είδε τη Λυών και δεν τη φοβήθηκε; Η ομάδα του Σιλβίνιο παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο σκόρπισε με 6-0 την Ανζέ στο «Groupama Stadium» για τη δεύτερη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «Λιονέ» ήταν οι Μέμφις Ντεπάι (2 γκολ, 1 ασίστ), Μούσα Ντεμπελέ (2 γκολ) και Χουσέμ Αουάρ (1 γκολ, 2 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά ορεξάτοι στο γήπεδο και πήραν κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς. Στο 11ο λεπτό ο Αουάρ βρήκε λίγο χώρο και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα η Ανζέ απείλησε. Ο Περέιρα έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Λόπεζ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 20′ ο Ντεπάι έχασε μια καλή ευκαιρία, όταν βγήκε τετ – α – τετ με τον Μπουτέλ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, η Λυών βρήκε δύο ακόμα τέρματα. Η αρχή έγινε στο 36′.  Ο Ντεμπελέ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0. Στη συνέχεια χρίστηκε σκόρερ και ο Ντεπάι. Στο 42′ ο Ολλανδός σημείωσε το 3-0 επίσης με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του Αουάρ.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′ οι Αουάρ και Ντεπάι συνεργάστηκαν με καλύτερο τρόπο και ο τελευταίος έκανε δύο τα τέρματά του και τέσσερα της ομάδας του. Το πάρτι συνεχίστηκε στο 65′. Ο Ντεμπελέ ζήλεψε τον συμπαίκτη του και βρήκε δίχτυα δεύτερη φορά. Αφού κέρδισε ξανά τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με δυνατό σουτ για το 5-0.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε επτά λεπτά μετά. Ο Ντεπάι χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζαν Τόμας. Αυτός δεν το αρνήθηκε και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το τελικό 6-0. Στο 90′ η Ανζέ είχε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής. Όμως το τέρμα του Κανγκά Ακά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.