PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Νέο… πάρτι της Λεβερκούζεν – Όλα ανοι«Χ»τά στην Μασσαλία! (vids)
Killer ο Βιρτς που «εκτέλεσε» και τη Ρόμα! (vid)
ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ ο Έσε, 4-2 ο Ολυμπιακός! (vid)
Η Τσέλσι «πάτησε» την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε ο Ντιαμπί, ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ο Ελ Κααμπί! (vids)
Κάρλο Αντσελότι: «Ο Βινίσιους έχει… κρύο αίμα»!
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γουότκινς (vid)
Κάνει την Ευρώπη και πάλι να παραμιλάει ο Τζολάκης με αυτό που έπιασε! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Το ακυρωθέν γκολ του Μπέιλι (vid)
0-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ξανά με Ελ Κααμπί! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: 0-1 με πλασεδάρα Ελ Κααμπί! (vid)
Europa League

Η «βασίλισσα» του Γιουρόπα Λιγκ… πάτησε τους «λύκους»! (vid)

Η Σεβίλλη πήρε μια σπουδαία πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας με 1-0 της... αγνώριστης Γουλβς!

Η Σεβίλλη με γκολ του Οκάμπος στα τελευταία λεπτά επικράτησε δύσκολα με 1-0 της κουρασμένης Γουλβς, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει η ομάδα του Λοπετέγκι!

Ο σπουδαίος προημιτελικός ξεκίνησε με την Σεβίλλη να έχει την κατοχή της μπάλας και την Γουλβς να δείχνει από την αρχή πως στόχος της είναι να… απειλήσει με αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκει στους Άγγλους, με την κεφαλιά του Ραόυλ Χιμένεθ όμως να είναι αδύναμη.

Στο 12΄ όμως ο Τραορέ έκανε μια απίστευτη κούρσα, από αυτές που μας έχει συνηθίσει και ο Ντιέγκο Κάρλος τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Ο ρέφερι του αγώνα έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και η Γουλβς είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χιμένεθ, ωστόσο ο Πατρίσιο έκανε μια σπουδαία επέμβαση κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν. Στην συνέχεια οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, δεν έβρισκαν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Μπόνο.

Στο 37΄οι τυπικά φιλοξενούμενοι, σπατάλησαν μια σπουδαία ευκαιρία με τον Λούκας Οκάμπος να στέλνει άουτ την μπάλα! Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη ήταν αυτή που έδειχνε πιο έτοιμη και αποφασισμένη να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Γουλβς αμυνόταν υποδειγματικά. Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά, η πίεση προς τα καρέ των «λύκων» αυξανόταν. Ο Ελ Νεσίρι στο 63′ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 77′ ο Μπανέγα δεν κατάφερε να κερδίσει τον γκολκίπερ των Άγγλων.

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, οι ποδοσφαιριστές της Σεβίλλη είχαν διαφορετική άποψη. Στο 88΄ ο Μπανέγα με ωραία σέντρα βρήκε τον Οκάμπος, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 και έστειλε την ομάδα του στους «4» του Γιουρόπα Λιγκ!