Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Europa League

Ακόμη και τα πιο δύσκολα γίνονται… εύκολα για τη Μίλαν! (vid)

Η Μίλαν έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει να νικάει! Οι "ροσονέρι" έχαναν 2-0, αλλά εν τέλει επικράτησαν εντός έδρας 4-2 της Σέλτικ στο "Σαν Σίρο".

Ακόμη μία νίκη για τη Μίλαν. Και μάλιστα με ανατροπή! Οι “ροσονέρι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Σέλτικ με 2-0 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ.

Παρόλα αυτά οι Ιταλοί έδειξαν με πράξεις ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη αυτή την εποχή. Έτσι, με… ντεμαράζ σημείωσαν τέσσερα τέρματα και επιβλήθηκαν με σκορ 4-2!

TO MATΣ:

Η Σέλτικ δεν είναι η ομάδα που ήταν πριν από μερικά χρόνια. Παρόλα αυτά κατάφερε να μπει πιο δυνατά στην αναμέτρηση με τη Μίλαν και να σκοράρει δύο φορές μέσα σε μερικά λεπτά.

Το πρώτο τέρμα των “Κελτών” σημειώθηκε στο 7′ με τον Ροτζίκ, ενώ το δεύτερο από τον Έντουαρντ στο 14′. Ωστόσο, ακόμη και έτσι η Μίλαν δεν έδειξε να… καταλαβαίνει. Οι “ροσονέρι”, όπως έχουν δείξει εδώ και μήνες, έχουν πλάνο. Τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου και αυτό το ακολουθούν πιστά.

Κάτι τέτοιο συνέβη και με τους Σκωτσέζους. Η Μίλαν όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζε ολοένα και περισσότερο και έδειχνε να γίνεται πιο απειλητική. Στο 24′ μείωσε με τον Τσαλχάνογλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα (26′) έφερε το ματς στα ίσα. Το 2-2 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας σημειώσει από δύο γκολ και να έχουν δυνάμεις για πολλά περισσότερα.

Η ιταλική ομάδα δεν έκανε τα ίδια λάθη, όπως στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Χιουζ στο 50′. Η Σέλτικ ανοίχτηκε ακόμη περισσότερο μετά το τρίτο τέρμα που δέχτηκε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν πιο πολλούς χώρους από τη μέση και μπροστά. Έτσι, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ώστε να “τελειώσουν” το ματς πολύ πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Εν τέλει αυτό ήρθε στο 82′ με τον Ντίας, ο οποίος με όμορφο τρόπο “έγραψε” το 4-2 υπέρ της Μίλαν. Ένα αποτέλεσμα που δείχνει ότι οι Ιταλοί μπορούν να φέρουν… τούμπα ακόμη και ένα ματς που δεν τους βγαίνει. Ακόμη και αν από αυτό απουσιάζει η ηγετική μορφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.