Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Μίλαν

Μίλαν: Χάρη σε αυτό το γκολ θα αλλάξει χρονιά στην κορυφή (vid)

Η Μίλαν θα αλλάξει έτος όντας στην κορυφή της Serie A, μετά το νικητήριο τέρμα του Τέο Ερνάντεζ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τη Λάτσιο.

Το 2021 θα βρει τη Μίλαν στην κορυφή μετά το τρίποντο που πήρε στο “Σαν Σίρο” κόντρα στη Λάτσιο με 3-2. Οι “ροσονέρι” έψαχναν μόνο τη νίκη απέναντι στους “λατσιάλι” προκειμένου να προσπεράσουν την Ίντερ στη βαθμολογία και να σκαρφαλώσουν στη βαθμολογία.

Παρά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στην αναμέτρηση με 2 πρόωρα γκολ, η Λάτσιο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα μετά το 25ο λεπτό. Έτσι, η Λάτσιο μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 27ο λεπτό. Μετά τη χρήση του VAR, o διαιτητής καταλόγισε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι εις βάρος του Μαλούλου. Ο Ιμόμπιλε αστόχησε στο πέναλτι αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο με το ριμπάουντ μείωσε σε 2-1.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Λάτσιο παρέμενε η ανώτερη ομάδα και απείλησε με τον Μουρίκι στο 49΄να πλασάρει άουτ.

Η ομάδα του Ιντζάγκι πήρε αυτό που άξιζε στο 59ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία, ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς βρήκε τον Ιμόμπιλε με υπέροχο τρόπο και ο Ιταλός φορ ισοφάρισε με δύσκολο τελείωμα σε 2-2.

Γελάει καλύτερο ο Τέο Ερνάντεζ

Οι συνεχόμενες αλλαγές και από τις 2 ομάδες “χάλασαν” το ρυθμό του παιχνιδιού, με την κούραση να κάνει της εμφάνιση τους για τους παίκτες και των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ακόμα και έτσι, όμως, η Μίλαν είχε τις ευκαιρίες της να πάρει το παιχνίδι στο τέλος. Ωστόσο, ο Ρέμπιτς αποδεικνυόταν μοιραίος, καθώς έχασε διπλή ευκαιρία στο 86ο λεπτό να πετύχει το γκολ της νίκης.

Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο Τέο Ερνάντεζ είχε διαφορετική άποψη. Στο 92ο λεπτό μετά από στημένη φάση, με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Έτσι, η Μίλαν θα αλλάξει χρόνο στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.