Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μίλαν

Τα γκολ του Ζλάταν σε βαθμούς είναι χρυσάφι

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έχει χαρίσει 13 βαθμούς στη Μίλαν στη φετινή Serie A χάρη στα 12 τέρματα που έχει πετύχει την τρέχουσα σεζόν.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A, η Κάλιαρι υποδέχθηκε τη Μίλαν του Ζλάταν στη Σαρδηνία. Οι “ροσονέρι” βρέθηκαν ξανά μόνοι στην κορυφή μετά τη νίκη με 2-0. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πιόλι ήταν ο Ίμπρα, ο οποίος έφερε τη Μίλαν 3 πόντους μπροστά από την Ίντερ.

Στην επιστροφή του στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του, ο Ζλάταν είχε άμεσο αντίκτυπο. Έτσι, μόλις στο 7ο λεπτό σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο ίδιος ο Σουηδός κέρδισε αυστηρό πέναλτι μετά από τζαρτζάρισμα του Λυκογιάννη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που άρχισε το πρώτο. Με γκολ του Ζλάταν. Ο Σουηδός σκόραρε στο 52ο λεπτό με άψογο πλασέ μετά από διαγώνια μπαλιά του Καλάμπρια.

Έτσι, ο Ζλάταν έφτασε τα 12 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 8 συμμετοχές. Τα φετινά γκολ του Σουηδού είναι πολύ καθοριστικά για την πορεία πρωταθλητισμού των “ροσονέρι”. Ειδικότερα, τα 12 γκολ μεταφράζονται σε 13 βαθμούς. Ο 39χρονος έχει επίσης σκοράρει στις 7 από τις 8 φετινές συμμετοχές του, όντας αήττητος όταν αγωνίζεται.

Ας σημειωθεί ότι μόνο ο Κριστιάνο μετράει περισσότερα στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα (15).

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Ο Ζλάταν δίπλα δίπλα με τον Χάαλαντ

Αυτή τη στιγμή μόνο 3 ποδοσφαιριστές έχουν σκοράρει περισσότερα τέρματα στα κορυφαία 5 πρωταθλήματα. Ο Κριστιάνο, ο Λεβαντόφσκι και ο Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο Σουηδός φορ βρίσκεται, μάλιστα, στα ίδια επίπεδα με τον Έρλινγκ Χάαλαντ όσον αφορά τα γκολ στο πρωτάθλημα (12). Ας σημειωθεί ότι ο Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε το πρώτο του τέρμα σε επίπεδο πρωταθλήματος τον Οκτώβριο του 1999. 7.752 μέρες μέτά ακόμα συνεχίζει να “ματώνει” τα δίχτυα με εξαιρετική συχνότητα.