Μπαρτσελόνα: Με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφκσι κέρδισε και την άμυνα της
Άμυνα για κλάματα η Μπαρτσελόνα χάρισε δυο γκολ στη Βαλένθια (vid)
Μόνο έναν παίκτη θέλει τόσο πολύ ο Τσάβι για την επόμενη σεζόν στην Μπαρτσελόνα!
Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!

Η Σίτι πέρασε αέρα και από το “Τερφ Μουρ” (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι άκοπα και χωρίς να κινδυνέψει έφτασε στην άνετη εκτός έδρας νίκη επί της Μπέρνλι με 2-0 για τη 22η αγωνιστική της Πρέμιερ.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μπέρνλι υποδέχτηκε τη Μάντσεστερ Σίτι στο “Τερφ Μουρ”. Οι “πολίτες” καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι και μετά την επικράτησή τους με 2-0 βρέθηκαν στο +3 από τη 2η Γιουνάιτεντ και με έναν αγώνα λιγότερο.

Οι “πολίτες” μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και πρόλαβαν να σκοράρουν μόλις στο 3ο λεπτό. Σκόρε ήταν ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση για να γράψει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά. Αυτό ήταν το 68ο γκολ του Βραζιλιάνου σε 107 παιχνίδια που έχει ξεκινήσει για τη Σίτι. Παράλληλα, έχει σκοράρει στα 3 τελευταία του παιχνίδια ως βασικός.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν πλήρως τον αγώνα, έχοντας τη μπάλα στα πόδια τους. Η Μπέρνλι αμυνόταν με 2 ζώνες άμυνας χαμηλά στο γήπεδο και με κοντά τις γραμμές της. Η Σίτι είχε υπομονή στο παιχνίδι της και προσπαθούσε να φέρει τη μπάλα ανάμεσα στις γραμμές.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι, όποτε έπαιρναν τη μπάλα δεν είχαν στηρίγματα, με συνέπεια να τη χάσουν άμεσα.

Η Μάντσεστερ Σίτι μετουσίωσε την υπεροχή της σε ένα 2ο γκολ στο 39ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Γκουντογκάν πάτησε περιοχή από πλάγια και με το γύρισμά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Στέρλινγκ για το 2-0.

Χωρίς να ιδρώσει έφυγε με το το 3ποντο

Η Μπέρνλι στο 2ο 45λεπτο ανέβασαν τις γραμμές τους για να πιέσουν για ένα γκολ. Έτσι, άφηνα κενούς χώρους πίσω. Ο Στέρλινγκ προσπάθησε να τους εκμεταλλευτεί μετά από κάθετη πάσα του Γκουντογκάν αλλά δεν νίκησε τον Πόουπ στο 52΄.

Η Σίτι παρέδιδε σεμινάρια διαχείρισης προβαδίσματος με μία κυκλοφορία μπάλας που εξαντλούσε τον αντίπαλο. Έτσι, δεν κινδύνευε καθόλου. Kάπως έτσι, κύλησε το 2ο ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες και με τη Σίτι να παίρνει μία ξεκούραστη νίκη.