Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Europa League

Οι Ισπανοί βλέπουν Άγγλους στους τελικούς και σεληνιάζονται

Οι ισπανικοί σύλλογοι είναι άχαστοι στους τελευταίος οχτώ τελικούς σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις που έχουν δώσει τα τελευταία είκοσι χρόνια.

Η Βιγιαρεάλ έκανε την μεγάλη έκπληξη και κέρδισε έστω και στη διαδικασία των πέναλτι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Έτσι, το «κίτρινο υποβρύχιο» κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του ευρωπαϊκό τρόπαιο. Παράλληλα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν για 4η σερί χρονιά χωρίς τρόπαιο.

Η επικράτηση των Ισπανών απέναντι στους Άγγλους, πάντως, δεν πρέπει να προκαλεί έκπληξη. Τα τελευταία 20 χρόνια εξάλλου, οι ισπανικοί σύλλογοι έχουν βρει το κουμπί των αγγλικών.

Συγκεκριμένα, σε αυτό το διάστημα έχουν παιχτεί 8 τελικοί είτε στο Τσάμπιονς Λιγκ είτε στο Γιουρόπα Λιγκ ανάμεσα σε ισπανικούς και αγγλικούς συλλόγους. Οι Ισπανοί έχουν βγει νικητές και τις 8 φορές.

Ας σημειωθεί ότι η Λίβερπουλ ήταν η τελευταία αγγλική ομάδα που κέρδισε ισπανική όταν πανηγύρισε το Κύπελλο UEFA το 2001.

Τι συνέβη στους 8 τελικούς

Από τους 8 τελικούς, οι 4 αφορούσαν το Τσάμπιονς Λιγκ και οι υπόλοιποι 4 του Γιουρόπα Λιγκ.