Η Άρσεναλ σκόραρε με μία αντεπίθεση για σεμινάριο (vid)
Τότεναμ

H Άρσεναλ προηγείται με 2-0 απέναντι στην Άρσεναλ, με το δεύτερο γκολ να επιτυγχάνεται μέσω μίας υποδειγματικής αντεπίθεσης.

26.09.2021 | 19:10

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, η Άρσεναλ υποδέχτηκε την Τότεναμ στο «Εμιρέιτς».

Η Άρσεναλ μπήκε πιο ορεξάτη στην αναμέτρηση αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Έτσι, δεν άργησε να μπει μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Σμιθ Ρόου μετά από το γύρισμα του Μπουκαγιό Σακά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιορίς απομάκρυνε σε κόρνερ το καλό σουτ του Παρτέι.

Η Τότεναμ απείλησε φια πρώτη φορά στο 22ο λεπτό. Μετά από λάθος του Όντεγκαρντ, ο Σον πήγε στην ατομική προσπάθεια και ο Ραμσντέιλ αποσόβησε το σουτ του.

Οι «πετεινοί» άρχισαν να ισορροπούν κάπως το παιχνίδι, προτού δεχτούν ένα απίθανο γκολ. Ειδικότερα, η Άρσεναλ σε μία υποδειγματική κόντρα κατάφερε να απορροφήσει την αντίπαλη πίεση και να φτάσει από την άμυνα στην επίθεση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Στην κατάληξη της φάσης, ο Σμιθ Ρόου με ψυχραιμία γύρισε στον Ομπαμεγκιάνγκ και ο Γκαμπονέζος δε λάθεψε για το 2-0.