«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Αρχισκόρερ (με συγκάτοικο) ο Παυλίδης στην Eredivisie με ασύλληπτο γκολ! (vid)
Στο Λονδίνο κουμάντο κάνει μόνο η Άρσεναλ! (vid)
Λάθος επιπέδου League Two ο Ράγια και γκολ απ’ το πουθενά η Τότεναμ! (vid)
Τότεναμ – Άρσεναλ: ΘΕΟΤΡΕΛΟΣ Γουάιτ, πήγε να… λύσει τα γάντια του Βικάριο! (vid)
Τσέλσι

Δεν είναι αστείο, ο Βέρνερ λύτρωσε την Τσέλσι! (vid)

Με rotation και κούραση να είναι αισθητά, η Τσέλσι πέρασε δύσκολα από την Σαουθάμπτον με τον Τίμο Βέρνερ να σκοράρει το κρίσιμο γκολ!

Με ζόρια και λυτρωτή τον… Τίμο Βέρνερ, η Τσέλσι πέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Σαουθάμπτον με 3-1.Πάνω που όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα αποσπούσαν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα από τους «μπλε», οι Λονδρέζοι ξύπνησαν στο φινάλε και με τους Βέρνερ και Τσίλγουελ να σκοράρουν πήραν την δύσκολη νίκη και τους τρεις βαθμούς!

Ο πονηρός Τσάλομπα έδωσε το προβάδισμα στην ανώτερη Τσέλσι!

Κουρασμένη από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι της με την Γιουβέντους για το Champions League, η Τσέλσι εμφανίστηκε με αρκετές αλλαγές κόντρα στην πλευρά του Χάσενχουτλ. Και ένας από τους παίκτες που θέλει να εκμεταλλευτεί κάθε δευτερόλεπτο είναι ο Τρέβο Τσάλομπα. Ο νεαρός Άγγλος σέντερ μπακ φέτος έχει ξεχωρίσει για την προσπάθεια του στους «μπλε». Και άρπαξε μια από τις ευκαιρίες που το δόθηκαν από τα… μαλλιά!

Στο 9′ ο Τσίλγουελ εκτέλεσε κόρνερ για την Τσέλσι. Ο Λόφτους-Τσικ έκανε μικρή επαφή με τη μπάλα, η οποία κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι. «Ξεχασμένος» εκεί, ο Τσάλομπα με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ για το 1-0! Η απάντηση παραλίγο να έρθει για τους φιλοξενούμενους περίπου δέκα λεπτά αργότερα, με τη συνεργασία των Γουόλκοτ και Γουόρτν-Πράους να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Τσέλσι πίεσε πολύ για να διευρύνει το προβάδισμα της. Λόφτους-Τσικ και Τσίλγουελ στο 22′ και το 26 αντίστοιχα, απέτυχαν όμως να το κάνουν. Στη συνέχεια Λουκάκου και Χάντσον-Οντόι σκόραραν, τα γκολ τους όμως ακυρώθηκαν ορθά ως οφσάιντ. Έτσι, με το εύθραυστο 1-0 οι δύο ομάδες κατηφόρισαν για τα αποδυτήρια.

Λύτρωση στο φινάλε για τον Τούχελ!

Η επανέναρξη του παιχνιδιού έκρυβε μια… πικρή έκπληξη για τους γηπεδούχους. Ο Τσίλγουελ έκανε κακή εκτίμηση σε τακλιν του μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο σπεσιαλίστας Τζέιμς Γουόρντ-Πράους ανέλαβε την εκτέλση, φέρνοντας στα ίσα την παρτίδα. Η συνέχεια όμως για τον αρχηγό των «αγίων» ήταν κακή, καθώς αποβλήθηκε για πολύ κακό φάουλ στο 73′.

Η συνέχεια έφερε την κυριαρχία της Τσέλσι, οι οποίοι επίμονα έψαχναν το 2-1. Αν και ο Βέρνερ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 72ο λεπτό, τελικά ο Γερμανός βρήκε δίχτυα στο 84′. Ένα λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας και ο Τσίλγουελ σκόραρε, για να σφραγίζει τη νίκη της Τσέλσι με 3-1.

Παραμένει στην κορυφή η Τσέλσι, κοντά στον υποβιβασμό η Σαουθάμπτον.