Ο Ρόντρι της Ρεάλ Μαδρίτης αγνοεί τη λέξη ήττα (stats)
Ανοίγει ο δρόμος για νέο «κανόνι» στην Άρσεναλ – Στη «μαύρη» λίστα ο επιθετικός της
Μπάγερν Μονάχου: Έκλεισε τον νέο της προπονητή πριν τη σέντρα με τη Ρεάλ
O Κέιν δηλώνει έτοιμος για νίκη της Μπάγερν μέσα στο Μπερναμπέου
Αντσελότι: «Η Μπάγερν έπαιξε το καλύτερό της, εμείς θα το κάνουμε στη Μαδρίτη»
To μεγαλείο της κάθετης του Κρόος φαίνεται σε δύο φωτογραφίες! (pics)
H τρίχα… κάγκελο: Όλη η Ευρώπη υποκλίθηκε στο κορεό της Μπάγερν Μονάχου! (vid)
O Βινίσιους μόλις έκανε το 2-2 τα… έδειξε στον κόσμο της Μπάγερν Μονάχου! (vid)
Μπάγερν- Ρεάλ: Μία Τιτανομαχία που τα είχε όλα εκτός από… νικητή! (vids)
Champions League: Μέσα σε λίγα λεπτά η Μπάγερν κάνει την ανατροπή με Σανέ- Κέιν! (vids)
Champions League: Ο Σανέ θα κάνει καιρό να ξεχάσει πως έχασε αυτό το γκολ κόντρα στον Λούνιν! (vid)
Μίκελ Αρτέτα, 2024
Europa League

Ομόνοια, λίγο ήθελες και θα ήσουν… αιώνια! (vid)

Με σκόρερ τον ΜακΤόμινεϊ στο 93' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εντός έδρας της Ομόνοιας με σκορ 1-0.

Τα έδωσε όλα η Ομόνοια! Ήθελε μόνο 120 δευτερόλεπτα, ώστε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ». Ένα αποτέλεσμα που θα το θυμόταν αιώνια!

Ωστόσο, ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ είχε άλλη άποψη. Ο Σκωτσέζος μέσος χάρη σε δικό του τέρμα στο 93′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 1-0 κόντρα στους Κύπριους στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Τεράστιο ματς από τον κίπερ των φιλοξενούμενων, Φράνσις Ουζόχο, που τα έπιασε όλα. Εκτός από το κοντινό πλασέ του ΜακΤόμινεϊ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έγινε αυτό που όλοι ήξεραν. Αυτό που όλοι περίμεναν. Η Ομόνοια είχε στηθεί και οργανωθεί πολύ καλά αμυντικά και δίνοντας χώρο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την έβλεπε να έχει την κατοχή της μπάλας, να ελέγχει τον ρυθμό. Αλλά ως εκεί.

Οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα σωστά. Αλλά δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να νικήσουν τον Φράνσις Ουζόχο. Ο Νιγηριανός κίπερ ήταν πάντα εκεί που έπρεπε τη στιγμή που έπρεπε. Έτσι, κράτησε την εστία του ανέπαφη και ας είχε μπροστά του τους Άντονι, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μάρκους Ράσφορντ και Κασεμίρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που έκανε τη μία φάση πίσω από την άλλη. Ωστόσο, ο Ουζόχο έμοιαζε ανίκητος. Από ένα σημείο και έπειτα οι επιθέσεις των «κόκκινων διαβόλων» ήταν ασταμάτητες και απανωτές. Αλλά η Ομόνοια κρατούσε γερά. Η πίεση, το άγχος και η κούραση έκανε σιγά- σιγά την εμφάνισή της στις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Έρικ Τεν Χαγκ άλλαξε παίκτες και πρόσωπα. Ένας από αυτούς που πέρασε λίγο πριν το φινάλε στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ. Ο Σκωτσέζος χαφ ήταν αυτός που έλυσε τον Γόρδιο δεσμό με κοντινό πλασέ στο 93′. Ο Τζέιντον Σαντσό είχε την μπάλα στα πόδια του από τα αριστερά και αφού πρώτα ταλαιπώρησε μερικούς αντιπάλους του έδωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή.

Εκεί ο ΜακΤόμινεϊ δεν το σκέφτηκε πολύ και από κοντινή απόσταση έκανε το 1-0 και νίκησε τον Ουζόχο που χρειαζόταν 120 δευτερόλεπτα ακόμα, ώστε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Αλλά αυτό δεν έγινε.