Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ligue 1

Παρί, μην αγχώνεσαι… Έχεις τον Μέσι! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Τουλούζ, όμως, μία στιγμή μαγείας του Λιονέλ Μέσι έφτανε για να επικράτησε εντός με σκορ 2-1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε ακόμη μία σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στη Τουλούζ με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ωστόσο, για να συμβεί αυτό έπρεπε να επέμβει ο μάγος των πρωταθλητών Γαλλίας: ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός σε ακόμη μία αναμέτρηση των Παριζιάνων έδειξε την κλάση και την ποιότητά του με ένα απίθανο τέρμα, όπου και έμελλε να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη και ακόμη τρεις βαθμούς!

Η Τουλούζ παραδοσιακά βάζει δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Οι παίκτες του Γκατιέ ήταν νωθροί στα πρώτα λεπτά και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι φιλοξενούμενοι που πήραν το προβάδισμα με τον Βαν ντε Μπόμεν μόλις στο 20′. Αυτό βέβαια μάλλον βοήθησε τους γηπεδούχους, ώστε να… ξυπνήσουν και να καταλάβουν ότι έπρεπε να ανεβάσουν την απόδοσή τους, ώστε να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Αυτό ήρθε από τον Χακίμι στο 38′. Ο Μαροκινός που είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της γαλλικής ομάδες έδειξε τις αρετές του και στο σκοράρισμα. Το γκολ του Αφρικανού μπακ έδωσε άλλον… αέρα στους γηπεδούχους που στο δεύτερο ημίχρονο ήξεραν πολύ καλά τι να περιμένουν από την Τουλούζ.

Όπως και οι φιλοξενούμενοι από τον Λιονέλ Μέσι. Όμως, ο Αργεντινός με το απίθανο τέρμα του στο 58′ επιβεβαίωσε με πράξεις και όχι με λόγια την πολύ καλή σεζόν που διανύει μιας και με μαγικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Η Τουλούζ παρά τις επιθέσεις της και τη μεγάλη ευκαιρία που είχε στο 92′ με τον Ταλίγκα -μπλόκαρε από κοντά ο Ντοναρούμα- δεν κατάφερε να κάνει το 2-2 και έτσι η Παρί, που είχε δοκάρι με τον Μέσι στις καθυστερήσεις, νίκησε με σκορ 2-1.