Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)

Με το ένα πόδι στον τελικό η Ίντερ, πάτησε τη Μίλαν στον… κάλο της! (vid)

Η άμυνα της Μίλαν την πρόδωσε σήμερα και η Ίντερ πήρε άνετα το πρώτο ματς των ημιτελικών του Champions League με 2-0!

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Ίντερ ως φιλοξενούμενη στο «Σαν Σίρο». Έπαιξε συγκλονιστικά στο πρώτο τέταρτο και «καθάρισε» τη Μίλαν με 2-0. Θέτοντας σοβαρότατη υποψηφιότητα για κατάληψη ενός προνομιούχου εισιτηρίου για τον τελικό του Champions League 13 χρόνια μετά. Τότε θυμίζουμε πως στη Μαδρίτη το είχε κατακτήσει (σ.σ. 2-0 την Μπάγερν με δυο γκολ του Ντιέγκο Μιλίτο).

Η άμυνα της Μίλαν ήταν για κλάματα, αλλά ομολογουμένως οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι έπαιξαν καταπληκτικά. Άριστα διαβασμένοι, χτύπησαν στην κόντρα και τελείωσαν το ματς πριν καν ξεκινήσει. Επιτρέψτε μας να πούμε πως με τέτοια εικόνα στο πρώτο μέρος, η Ίντερ θα μπορούσε να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο.

Μέσα σε τρία λεπτά στο καναβάτσο η Μίλαν, σπουδαία Ίντερ

Στο 8′ οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με την γκολάρα του Έντιν Τζέκο. Ύστερα από σέντρα του Τσαλχάνογλου ο Βόσνιος σέντερ φορ με γκολ α λα Ζλάταν και α λα παλαιά έκανε το 0-1. Μόλις τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Ιντζάγκι βρήκε και δεύτερο γκολ στο ματς με τους «ροσονέρι». Συγκεκριμένα, ο Χένρικ Μχιταριάν ολοκλήρωσε μια επίθεση για σεμινάριο με καίριο πλασέ. Μια επίθεση βγαλμένη από το FIFA έκανε η Ίντερ για να διαμορφώσει το 0-2.

Δείτε ξανά: Έτσι τελείωσε τη Μίλαν η Ίντερ

Στο 16ο λεπτό η Ίντερ παρά τρίχα δεν έφτασε και σε τρίτο γκολ για να τελειώσει και την πρόκριση από σήμερα! Ο Τσαλχάνογλου εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ το οποίο χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του τυχερού σε αυτή τη φάση, Μάικ Μενιάν! Δυο λεπτά αργότερα ο Στέφανο Πιόλι αντικατέστησε τον Μπενασέρ βάζοντας τον Ζούνιορ Μεσίας. Αλλά το δοκάρι του Τονάλι ήταν αυτό που πόνεσε περισσότερο…

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες είχαν πιο μοιρασμένες ευκαιρίες, με τον Μενιάν να κρατά το σκορ. Ο Οριγκί προσπάθησε, ο Ζιρού ήταν κλεισμένος και μοιραία το σύνολο του Πιόλι υπέστη την ήττα που της βάζει πολύ δύσκολα ενόψει της ρεβάνς στο ίδιο γήπεδο την Τρίτη.