Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Nations League

Και στο τέλος κερδίζουν οι Ισπανοί – Πάλι έμειναν με τη χαρά ο Μόντριτς κι η παρέα του!

Η Ισπανία νίκησε την Κροατία στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το πρώτο Nations League της ιστορίας της!

Το Nations League έλειπε από την πλούσια τροπαιοθήκη της Ισπανίας. Όμως η «φούρια ρόχα» το κατέκτησε κι αυτό σήμερα! Στο τρίτο τουρνουά πήρε τα σκήπτρα από τη Γαλλία νικώντας με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κ.δ.) την Κροατία του Λούκα Μόντριτς. Ο έμπειρος μέσος έμεινε για ακόμη μια φορά τα τελευταία χρόνια με τη χαρά μιας και το 2018 είχε ξαναχάσει σε τελικό. Του Mundial για την ακρίβεια, με 4-1 από τη Γαλλία. Με το νικητήριο πέναλτι του Ντάνι Καρβαχάλ η Ισπανία σήκωσε το τρόπαιο, σε έναν τελικό που δεν θα θυμόμαστε για χρόνια… Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ουνάι Σιμόν ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι!

Σήμερα στην Ολλανδία, η «Χρβάτσκα» δεν μπόρεσε να δώσει χαρά στο κροατικό έθνος. Η «χρυσή» γενιά της Κροατίας με μπροστάρη τον Μόντριτς και συμπαραστάτες τους Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς κ.ά. δεν κατάφερε να σηκώσει μια κούπα σε διεθνές επίπεδο. Λύγισε στα πέναλτι παρότι η τύχη της χαμογέλασε προς στιγμήν.

Περισσότερο τακτικά μπήκαν οι δυο φιναλίστ στο Ρότερνταμ. Με την Ισπανία να δημιουργεί την πρώτη φάση στο παιχνίδι στο 12ο λεπτό με τον Γκάβι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η μοναδική ευκαιρία της Κροατίας στο πρώτο μέρος έγινε στο 31′, με την κεφαλιά του Ιβάν Πέρισιτς να αναγκάζει σε απόκρουση τον Ουνάι Σιμόν. Εν γένει ένα ημίχρονο που άπαντες ενδέχεται να ξεχάσουμε ακόμα και αύριο…

Στο 65ο λεπτό, πήγαμε να δούμε ό,τι είδαμε στον τελικό του Champions League. Δηλαδή, τον Ρόδρι να κρίνει έναν τελικό, αυτή τη φορά όχι με τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά με την Εθνική Ισπανίας. Ωστόσο, η μπάλα για κακή του τύχη πέρασε λίγο άουτ και παρέμεινε το 0-0. Το σκορ αυτό δεν έμελλε να αλλάξει ως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, παρόλο που και οι δυο ομάδες το πάλεψαν όσο μπόρεσαν για να σκοράρουν το νικητήριο γκολ.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο εκατοστό λεπτό ο Μάγιερ παραλίγο να χριστεί σκόρερ. Όμως, ο Νάτσο με σεμιναριακό τάκλιν απέτρεψε τον αντίπαλό του από το να σκοράρει. Όχι μόνο αυτό, ο Μάγιερ δεν πρόλαβε να τελειώσει τη φάση κιόλας παρότι μπήκε στο ματς λίγο πριν λήξει η κανονική διάρκεια αντικαθιστώντας τον Κράμαριτς.

Η κούραση ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στο χορτάρι του «Ντε Κάιπ» και οι 22 ποδοσφαιριστές περίμεναν τα πέναλτι. Πάντως, ο Ρόδρι έκανε νέο σουτ στο 115′, με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα».