H Σίτι κυνηγά την κούπα του πρωταθλητή και μαζί μια μυθική επίδοση στο Νησί
Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Με δύο μεγάλες επιστροφές η αποστολή της Ρεάλ για Μπάγερν! (pic)
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)

Άξιος νικητής ο Παναθηναϊκός επί της Μαρσέιγ! (vids)

Θα μπορούσε και περισσότερα, αλλά κράτησε το ζητούμενο ο Παναθηναϊκός παίρνοντας σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Μαρσέιγ.

Σήμερα δεν ήταν απλώς Παναθηναϊκός, αλλά Panathinaikos όσο κλισέ κι αν φαίνεται αυτό. Μετά την πρόκρισή του επί της Ντνίπρο, νίκησε τη Μαρσέιγ με 1-0 στη «φλεγόμενη» Λεωφόρο στον πρώτο αγώνα τους για τον γ’ προκριματικό του Champions League κι απέκτησε ένα μικρό, αλλά πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της 15ης Αυγούστου στο «Βελοντρόμ». Εξαιρετική εμφάνιση από τους «πράσινους», που δεν φοβήθηκαν ούτε λίγο τα «μεγάλα» ονόματα της γαλλικής ομάδας και πήραν μία δίκαιη νίκη χάρις στο γκολ του Μπερνάρ στο 83ο λεπτό.

Στην αρχή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του με ψηλή πίεση και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο 10’, ο Ρουμπέν είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με ένα σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η Μαρσέιγ απάντησε στο 22’ με μία ευκαιρία από σέντρα του Λόντι προς τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ψάχνοντας γρήγορες μεταβάσεις. Ωστόσο, οι τελικές πάσες τους δεν ήταν αποτελεσματικές, αναίροντας αρκετές καλές ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 49’ η προσπάθεια του Τζούριτσιτς δεν βρήκε τον στόχο. Στο 50’, η Μαρσέιγ είχε μία διπλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του Ουναχί αποκρούστηκε και η επαναφορά του Κλος πέρασε πάνω από τον στόχο.

Στο 57’, ο Τζούριτσιτς λάμβανε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κοντογκμπιά και έτσι ο Παναθηναϊκός είχε αριθμητικό πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του αγώνα. Η επίμονη προσπάθεια του Παναθηναϊκού απέφερε καρπούς στο 83’. Με μία γρήγορη συνεργασία ανάμεσα στους Μπερνάρ, Κλεϊνχέισλερ και Ιωαννίδη, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε σε θέση για σουτ και άνοιξε το σκορ, χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό μία σπουδαία νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (79’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν, Βιλένα (78’ Τσέριν), Μαντσίνι, Τζούριτσιτς (72’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (58’ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (72’ Ιωαννίδης).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Πάου Λόπες, Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Κοντογκμπιά, Βερετού (86’ Γκεντουζί), Σαρ (75’ Χαρίτ), Εντιαγέ (75’ Μουγκέ), Ουναχί (67’ Ρονγκιέρ), Ομπαμεγιάνγκ (85’ Εμπεμπά).