Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ευρώπη

Παυλίδης για… φίλημα συνεχίζει να κουβαλάει την Άλκμααρ!

Ο Βαγγέλης Παυλίδης συνεχίζει να είναι από τους καλύτερους παίκτες της Άλκμααρ και δεν σταματάει να σκοράρει.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης πραγματοποίησε πέρσι μια εκπληκτική σεζόν με την φανέλα της Άλκμααρ και φέτος… συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του στην εμφατική νίκη με 5-1 επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Παράλληλα, στο ματς αυτό ήταν βασικός και ο έτερος Έλληνας, Παντελής Χατζηδιάκος.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με το… καλημέρα, αφού ο Κλασί έβαλε μπροστά τον σύλλογό του στο 4′, ενώ ο Παυλίδης στο 15′ πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και «έγραψε» το 2-0. Στο 51′, ο Έλληνας επιθετικός ανέλαβε και χρέη δημιουργού, αφού με εξαιρετική ενέργεια και υπέροχη σέντρα έδωσε… έτοιμο γολ στον Φαν Μπόμελ, που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 3-0. Παυλίδης

Ο Παυλίδης κάνει… πάρτι

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ρόμενς σε 3-1 στο 66′ αλλά ουσιαστικά δεν έδωσαν ποτέ νέο ενδιαφέρον στο ματς, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο. Τα γκολ των Ντε Βιτ στο 87′ και Λάχντο στο 90+3 ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1, με την Άλκμααρ να ξεκινάει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την χρονιά.

Από εκεί και πέρα, σπουδαίο αποτέλεσμα κατάφερε να πάρει η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα, ο οποίος έπαιξε και στα 90 λεπτά και συνέβαλε στο να έρθει το τελικό 0-0 κόντρα στην Φέγενορντ. Οι πρωταθλητές έπαιζαν με 10 παίκτες από το 25′, λόγω της αποβολής του Νίεβκουπ και δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν το γκολ που ήθελαν.

Τέλος, σε ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι, η Εξέλσιορ πήρε επικό «διπλό» με 3-4 επί της Ναϊμέγκεν. Το 0-1 έγινε από τον Αγραφιώτη, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση με τους Μπαας και Χάνσεν και έμοιαζαν να ελέγχουν τον αγώνα. Στο 53′ ο Βίντελ ισοφάρισε, με τον Ουγκάβα να διαμορφώνει το 3-2 και τον Ομορόβα να ισοφαρίζει στο 73′. Το τελικό 3-4 ήρθε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Όσκαρ να στέλνει στα… ουράνια τους συμπαίκτες του.