Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)

Σαν να μην έλειψε ποτέ από τα… αστέρια η Άρσεναλ! (vids)

Η Άρσεναλ χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε εύκολα και άνετα εντός έδρας της Αϊντχόφεν με σκορ 4-0 για το Champions League.

H Άρσεναλ και οι φίλοι της έπρεπε να περιμένουν 2.338 ημέρες για να επιστρέψουν και πάλι στο Champions League. Αυτό έγινε και μάλιστα με… στόμφο! Οι Λονδρέζοι στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων επικράτησαν εντός έδρας με σκορ 4-0 της Αϊντχόφεν.

Οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα ήταν ανώτεροι από το πρώτο, μέχρι και το τελευταίο λεπτό κόντρα στους Ολλανδούς που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που επέβαλλαν από νωρίς οι Άγγλοι!

Η Άρσεναλ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε ότι δεν είχε καθόλου καλές… προθέσεις απέναντι στην Αϊντχόφεν. Αυτό επιβεβαιώθηκε στο 8′ όταν ο Σάκα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Όντεγκαρντ είχε την μπάλα στα πόδια του και λίγο έξω από την περιοχή σούταρε με τον Άγγλο εξτρέμ να παίρνει το «ριμπάουντ» για το 1-0.

Οι φίλοι των Λονδρέζων δεν πρόλαβαν να ηρεμήσουν, αφού στο 20′ ο Σάκα έδωσε την ασίστ και ο Τροσάρ με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Βέλγος από εκτελεστής έγινε δημιουργός στο 38′ και με ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Ζεσούς. Ο Βραζιλιάνος στράικερ έκανε πολύ ωραίο κοντρόλ με το τελείωμά του να είναι ανάλογο για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, όπως ήταν λογικό κα επόμενο, έριξαν τον ρυθμό τους. Ο Αρτέτα έκανε πολλές αλλαγές, ώστε να κρατήσει τους παίκτες του «φρέσκους», ενόψει της συνέχειας της σεζόν. Το κερασάκι στην… τούρτα για την Άρσεναλ μπήκε στο 70′ με πολύ ωραίο σουτ του Όντεγκαρντ από μακρινή απόσταση.