Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
To συγκινητικό αντίο του Τιάγκο Σίλβα στην Τσέλσι (vid)
O Μπαένια της Βιγιαρεάλ μας χάρισε την… διπλή σακούλα της σεζόν (vid)
O Κίμιχ… κλείνει το μάτι στα μεγαθήρια της La Liga
Ίντερ: Ο Ιντζάγκι ανανεώνει και βάζει… πλώρη για δυναστεία
H Σίτι κυνηγά την κούπα του πρωταθλητή και μαζί μια μυθική επίδοση στο Νησί
Ligue 1

Paris est magique, με τεσσάρα πήρε το «Classique»! (vid)

Θρίαμβος στο «Classique» για την Παρί Σεν Ζερμέν που διέλυσε τη Μαρσέιγ με 4-0 στο «Παρκ Ντε Πρενς». Ανησυχία για Μπαπέ!

Πάρτι ήταν κι όχι ντέρμπι το σημερινό «Classique» ανάμεσα στις Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ. Με τους πρωταθλητές Γαλλίας να πετυχαίνουν ευρεία νίκη με 4-0 απέναντι στην Ολιμπίκ και να ανεβαίνουν τρίτοι (11 βαθμοί) μαζί με τη Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους επτά βαθμούς και στην έκτη θέση με συγκάτοικο τη νεοφώτιστη, Χάβρη.

Βέβαια, θα μπορούσαμε να πούμε πως η νίκη σήμερα θεωρείται πύρρειος, μιας και ο Λουίς Ενρίκε έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Κιλιάν Μπαπέ στο πρώτο ημίχρονο. Έβαλε στη θέση του τον Γκονσάλο Ράμος ο οποίος τον δικαίωσε σκοράροντας δυο γκολ. Ο 24χρονος σούπερ σταρ των πρωταθλητών Γαλλίας, δέχθηκε ένα μαρκάρισμα απ’ τον Λεονάρντο Μπαλέρντι στο 7ο λεπτό, με αποτέλεσμα να υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο.

Η κατάσταση του Μπαπέ (που έχει ήδη 8 γκολ σε 5 επίσημα ματς φέτος) θα επανεκτιμηθεί εντός της Δευτέρας (25/9), για να διαπιστωθεί αν υπάρχει ενδεχόμενο απουσίας του απ’ το μεγάλο ματς της 4ης Οκτωβρίου με τη Νιούκαστλ στην Αγγλία, στη 2η αγωνιστική του Champions League.

Οι Παριζιάνοι χωρίς τον ηγέτη τους, τα πήγαν εξαιρετικά απέναντι στην ανύπαρκτη Μαρσέιγ, η οποία σαν να… κουράστηκε από το ματς με τον Άγιαξ την Πέμπτη 21/9. Ο Χακίμι στο 8′ κι ο Κολό Μουανί στο 37′ «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη της Παρί. Για να έρθει στο δεύτερο 45λεπτο, ο Γκονσάλο Ράμος και να προσθέσει άλλα δύο γκολ (47′, 89′) κάνοντας ακόμη πιο… εφιαλτική τη βραδιά για τη Μαρσέιγ.