Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Champions League

Έβγαλε νεύρο, πήρε το «τρίποντο» η Ίντερ (vid)

Η Ίντερ συνεχίζει το... βιολί της! Οι Μιλανέζοι βρήκαν απαντήσεις στην σκληράδα της Σάλτσμπουργκ και πήραν «τρίποντο» (2-1) που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση.

H Ίντερ δυσκολεύτηκε κόντρα στη Σάλτσμπουργκ όμως τελικά βρήκε τις λύσεις και τα γκολ για να πάρει άλλη μια νίκη. Οι Μιλανέζοι επικράτησαν με 2-1 των Αυστριακών χάρις τα τέρματα των Αλέξις Σάντσεζ και Χακάν Τσαλχάνογλου και με επτά βαθμούς σε τρία παιχνίδια βάζουν φαρδιά πλατιά την υποψηφιότητά τους για την κατάκτηση της κορυφής στον όμιλό τους στο φετινό Champions League. Καλή η παρουσία της Σάλτσμπουργκ. Έκανε το 1-1 με τον Γκλούκ αλλά παραδόθηκε μετά στην ανωτερότητα των «νεραντζούρι».

3η στροφή στους ομίλους του φετινού Champions League. Η Ίντερ το βράδυ της Τρίτης φιλοξένησε τη πάντα μαχητική Σάλτσμπουργκ με στόχο τη νίκη που θα έβαζε γερές βάσεις πρόκρισης κρατώντας μάλιστα τη 1η θέση του ομίλου. Οι Μιλανέζοι ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας αυτοί τον έλεγχο. Κατοχή της μπάλας, σωστές μεταβιβάσεις και πίεση στον αντίπαλο. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι ευτύχησε σε μια από τις πρώτες της καλές στιγμές να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Δράστης στο 19ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσεζ, με τον Χιλιανό να πατάει στη μεγάλη περιοχή, να εκμεταλλεύεται το τσαφ του Λαουτάρο στη πάσα του Μιχιταριάν και με υπέροχο τελείωμα να γράφει το 1-0. Με το γκολ του πολύπειρου επιθετικού η Ίντερ διαχειρίστηκε τον χρόνο και την πίεση και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Σάλτσμπουργκ ανέβηκε στο γήπεδο και κατάφερε στο 57′ με τον Γκλουκ να βρει την ισοφάριση και να προκαλέσει προβληματισμό στους γηπεδούχους.

Η Ίντερ ωστόσο βρήκε γρήγορη αντίδραση και πέντε λεπτά μετά ανέκτησε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Τσαλχάνογλου ανέλαβε την εκτέλεση και με ψυχραιμία έκανε το 2-1. Στο τελευταίο μισάωρο οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές καλές στιγμές. Το σκορ δεν άλλαξε και η Ίντερ στο τέλος πανηγύρισε άλλη μια φετινή σημαντική νίκη.