Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Europa Conference League

ΠΑΟΚαρα είμαι χάλια… Βλέπω τον αετό στους «16» του Conference! (vids)

Ο ΠΑΟΚ έδειξε την κλάση και την ποιότητα του, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 2-1 της Άιντραχτ και πέρασε στους «16» του Conference!

Ο ΠΑΟΚ πάει κόντρα στη λογική. Ο ΠΑΟΚ πάει κόντρα σε όλους και σε όλα. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξαν όχι μόνο αποφασισμένοι, αλλά ότι τους αρέσουν τα δύσκολα και οι προκλήσεις στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 2-1 στη Γερμανία και επιβεβαίωσαν ότι φέτος μπορούν να πάνε πολύ ψηλά και πολύ μακριά στην Ευρώπη. Ήδη η ελληνική ομάδα βρίσκεται στους «16» του θεσμού και περιμένει τον αντίπαλό της!

TO ΜΑΤΣ:

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν και τρομερό ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες ναι μεν είχαν σαν στόχο να βγουν μπροστά και να αναπτυχθούν. Ωστόσο, τα φάουλ και τα λάθη που ήταν απανωτά δυσκόλεψαν πολύ το έργο των ποδοσφαιριστών για να φτάσουν στις αντίπαλες εστίες.

Οι Γερμανοί έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Βιερίνια ήταν εκεί που έπρεπε και με μία δύσκολη κεφαλιά έδιωξε την μπάλα και έσωσε την εστία του Κοτάρσκι. Στο 27′ ήταν η στιγμή του ΠΑΟΚ να φτάσει κοντά στο γκολ με τον Μουργκ μετά από ωραία κούρσα από τα δεξιά και δυνατό τελείωμα. Όμως, ο Τραπ έδιωξε με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Οι επιθέσεις διαδεχόταν η μία την άλλη, όπως και οι φάσεις μπροστά από τις εστίες των Τραπ και Κοτάρσκι. Σε μία από αυτές η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 1-0 με τον Κετζιόρα στο 55′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν το χάρηκαν πολύ μιας και τρία λεπτά αργότερα (στο 58′ συγκεκριμένα) ο Μαρμούς έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έβαλε νέες βάσεις στην αναμέτρηση.

Αυτό, όμως, δεν επηρέασε τους ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου. Μιας και συνέχισαν να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ. Και αυτό ήρθε στο 73′ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος εξτρέμ ήταν στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή και εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Τραπ που είδε την μπάλα να… ζωντανεύει. Ο Ζίβκοβιτς με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-1 και όλα από εκεί και πέρα ήταν πολύ πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους που είχαν τους χώρους και τους… χρόνους για ακόμη ένα γκολ. Αλλά τα λάθη τους στην τελική προσπάθεια ήταν κρίσιμα. Από την άλλη και η Άιντραχτ είχε τις καλές στιγμές της.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μία ιστορική νίκη που του εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλό του.