H Σίτι κυνηγά την κούπα του πρωταθλητή και μαζί μια μυθική επίδοση στο Νησί
Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Με δύο μεγάλες επιστροφές η αποστολή της Ρεάλ για Μπάγερν! (pic)
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
Ίντερ

Η Ίντερ… κατασπάραξε τη Λάτσιο και πέρασε στον τελικό του Super Cup! (vid)

Η Ίντερ έκανε μία τρομερή εμφάνιση απέναντι στη Λάτσιο (3-0) και έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup Ιταλίας.

Η Ίντερ αναμετρήθηκε με τη Λάτσιο για τον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup. Η Ίντερ ήταν ανώτερη στο παιχνίδι και τελικά με τους Τουράμ, Τσαλχάνογλου και Φρατέσι κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 και να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 6ο λεπτό, όταν ο Μπαρέλα γέμισε στον Τουράμ, αλλά ο τελευταίος έστειλε με το κεφάλι λίγο άουτ την μπάλα. Μέχρι το 17′ και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν αλλά τότε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι «Νερατζούρι» έκαναν μία υπέροχη συνεργασία. Ο Μπαστόνι βρήκε τον Ντιμάρκο, και αυτός με τακουνάκι έστειλε στον Τουράμ. Ο τελευταίος έστειλε από μικρή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Στο 21′ η Λάτσιο προσπάθησε να ισοφαρίσει με το μακρινό σουτ του Άντερσον, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Ίντερ. Έντεκα λεπτά μετά ο Λαουτάρο Μαρτίνες λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αλλά ο Προβεντέλ έκανε μία μεγάλη επέμβαση στο σουτ του έξω από την περιοχή. Ο Νικολό Μπαρέλα στο 36ο λεπτό είδε το σουτ του να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Ίντερ έχασε άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, χωρίς να το καταφέρει ωστόσο. Ίντερ

Η Ίντερ έκανε… πάρτι απέναντι στη Λάτσιο και προκρίθηκε στον τελικό

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ίντερ, αφού στο 47′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες κέρδισε πέναλτι, το οποίο δόθηκε μετά την παρέμβαση του VAR. Ο Τσαλχάνογλου ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε, στέλνοντας την μπάλα στα αριστερά. Έτσι, η Ίντερ έκανε το 2-0 και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα. Μάλιστα, στο 58ο λεπτό λίγο έλειψε ο Μαρτίνες να κάνει και το 3-0.

Οι παίκτες του Ιντζάγκι συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και τελικά στο 87′ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0. Σε μία όμορφη αντεπίθεση, ο Φρατέσει έμεινε μόνος του στην περιοχή της Λάτσιο και εύκολα σκόραρε, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των «Νερατζούρι».

Έτσι, η Ίντερ προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup Ιταλίας, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι.