Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
Ρόμα

«Πάρτι» της Ρόμα κόντρα στη Κάλιαρι που… ακουμπάει τα αστέρια! (vids)

Η Ρόμα έκανε... ό,τι ήθελε απέναντι στην Κάλιαρι και πήρε μία εύκολη νίκη (4-0), μειώνοντας στον έναν πόντο από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η Ρόμα φιλοξένησε την Κάλιαρι και φυσικά είχε μόνο το τρίποντο στο μυαλό της, ώστε να πλησιάσει και άλλο στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Τελικά, η ομάδα του Ντε Ρόσι πήρε μία άνετη νίκη και έδειξε πως θα παλέψει μέχρι τέλους για την τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού ο Λορέντζο Πελεγκρίνι είδε την μπάλα να καταλήγει μπροστά του μετά από μερικές κόντρες και την έστειλε εύκολα στα δίχτυα για το 1-0 από το 2ο λεπτό. Ο Πάουλο Ντιμπάλα ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από μία υπέροχη συνεργασία. Ο Ελ Σαραουί έδωσε τον Πελεγκρίνι και αυτός γύρισε με τακουνάκι στον Λουκάκου. Ο Βέλγος επιθετικός άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Ντιμπάλα σούταρε και έγραψε το 2-0 στο 23ο λεπτό του ματς. Ρόμα

Η Ρόμα… καθάρισε εύκολα την Κάλιαρι και συνεχίζει να ελπίζει για την τετράδα

Έτσι, η Ρόμα πήγε με ένα σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια, και το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο, αφού οι «Λύκοι» συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν περισσότερα γκολ. Στο 51′ η Ρόμα κέρδισε πέναλτι και ο Ντιμπάλα ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Αργεντινός επιθετικός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι έκανε το 3-0 και… κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Όμως, οι παίκτες του Ντε Ρόσι δε σταμάτησαν εκεί. Στο 58ο λεπτό ο Ντιν Χάουσερ πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Παρέδες και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Έτσι, η Ρόμα πήρε μία σημαντική νίκη και έφτασε τους 38 πόντους μετά από 23 παιχνίδια. Από την τέταρτη Αταλάντα απέχει μόλις έναν βαθμό αλλά έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Μπολόνια είναι 6η με 36 πόντους και επίσης ένα παιχνίδι λιγότερο από τους «Λύκους».