Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Αλ Νασρ

Ο Ρονάλντο πάλεψε μόνος του και η Αλ Νασρ αποκλείστηκε από το Champions League!

Η Αλ Νασρ γνώρισε τον αποκλεισμό από το Champions League, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μη βρίσκει βοήθεια από τους συμπαίκτες του μετά από το 90λεπτο.

Η Αλ Νασρ είχε γνωρίσει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Αλ Αίν για το ασιατικό Champions League. Η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο πάλεψε για την ανατροπή, ο Πορτογάλος θρύλος έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι, αλλά εκεί είδε όλους τους συμπαίκτες του να αστοχούν και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός.

Η Αλ Νασρ είδε την πρόκριση να απομακρύνεται ακόμα περισσότερο στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σουφιανέ Ραχίμι κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης και να κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Κάκου να δίνει την ασίστ. Μάλιστα, ο ίδιος στο 45ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του και αυτά της ομάδας του. Ωστόσο, η Αλ Νασρ κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου (45+5′), όταν ο Αμπντουλραχμάν Γκαρίμπ μείωσε σε 1-2.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού ο Καλίντ Έισα έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (51′). Στο 72ο λεπτό ο Άλεξ Τέγιες σκόραρε για την Αλ Νασρ και διαμόρφωσε το 3-2 με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, με συνολικό σκορ 3-3. Ρονάλντο

Η Αλ Νασρ του Ρονάλντο αποκλείστηκε από το Champions League

Στην παράταση η Αλ Νασρ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Αϊμάν Αχμέντ πήρε απευθείας κόκκινη, με τους συμπαίκτες του Κριστιάνο Ρονάλντο να έχουν έντονα παράπονα για αυτή την απόφαση του διαιτητή. Στο 103′ ο Σουτάν Αλ Σαμσί έκανε το 3-3 και έτσι όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελείωνε εκεί. Όμως, στο 118′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε από την άσπρη βούλα και έστειλε την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Τα πέναλτι ξεκίνησαν με τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς να αστοχεί για την Αλ Νασρ, ενώ ο Σουφιανέ Ραχίμι σκόραρε για την Αλ Αίν. Έπειτα, και ο Άλεξ Τέγιες έχασε το πέναλτι του ενώ ο Κάκου ευστόχησε για τους φιλοξενούμενους. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στη συνέχεια το ίδιο έκανε και ο Σουλτάν Αλ Σαμσί. Ο Οτάβιο ανέλαβε το τέταρτο πέναλτι της Αλ Νασρ και αστόχησε και αυτός, με τον Πορτογάλο αστέρα να είναι ο μόνος που κατάφερε να σκοράρει.

Έτσι, η Αλ Νασρ αποκλείστηκε από το Champions League και θα επικεντρωθεί στην προσπάθειά της να κατακτήσει το Πρωτάθλημα.