Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Ο Σπορτιέλο κατέβασε ρολά και έκανε την επέμβαση της σεζόν στην Ιταλία! (vid)
Σημείο… μηδέν το Τορίνο για Γιουβέντους και Μίλαν!

Χαμός στην Ισπανία: Ανατροπή με Ντεπάι η Ατλέτικο και παράταση κόντρα στην Ίντερ! (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Ντεπάι κόντρα στην Ίντερ και να στείλει το μεγάλο ντέρμπι στην παράταση.

Η Ίντερ φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης για την πρώτη αναμέτρηση στη φάση των «16» του UEFA Champions League. Οι «Νερατζούρι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ματς και θα μπορούσαν να είχαν πάρει μία μεγάλη νίκη. Σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά επικράτησαν με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (1-0).

Στον επαναληπτικό της Ισπανίας, η Ατλέτικο ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά είδε τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 33′ με τον Ντιμάρκο, μετά από μία τρομερή αντεπίθεση. Όμως, οι παίκτες του Σιμεόνε δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πιέζουν. Στο 35ο λεπτό μπόρεσαν και ισοφάρισαν, με τον Αντουάν Γκριεζμάν μετά από αρκετές κόντρες να βρίσκεται στη μικρή περιοχή και να πλασάρει τον Σόμερ για το 1-1, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Ατλέτικο

Η Ατλέτικο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ατλέτικο συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να βρει το «χρυσό γκολ» ώστε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Σε πολλές περιπτώσεις έφτασε κοντά και τελικά τα κατάφερε στο 86ο λεπτό. Ο Ντεπάι πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ένα όμορφο πλασέ σκόραρε και διαμόρφωσε το 2-1 του αγώνα, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Μάλιστα, σημειώνεται πως στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ατλέτικο έχασε και ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Ρικέλμε ώστε να κάνει το 3-1 και να περάσει απευθείας στην επόμενη φάση.

Δείτε το γκολ που πέτυχε ο Ντεπάι και οδήγησε τις Ατλέτικο και Ίντερ στην παράταση: