Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ρόμα

Άλλαξε Χ-Ρόμα αλλά νίκησε!

Σπουδαίο τρίποντο για τους «τζιαλορόσι» μέσα στην Γένοβα.

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το νέο έτος η Ρόμα, που πέρασε με το διπλό από την Γένοβα.

Οι «τζιαλορόσι»… άλωσαν το «Λουίτζι Φεράρι» με 1-0 και πήραν σπουδαίο τρίποντο που τους διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την Γιουβέντους.

Στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι κύλησε σε ισορροπημένους ρυθμούς με τις δύο ομάδες να παίζουν στρατηγικά κυνηγώντας το γκολ με οργανωμένες επιθέσεις.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Τζένοα απείλησε με τον Λαξάλ, του οποίου το σουτ όμως σταμάτησε ωραία ο κίπερ των Ρωμαίων διώχνοντας σταθερά σε κόρνερ.

Η απάντηση της Ρόμα ήρθε δύο λεπτά μετά όταν ο Τζέκο προσπάθησε να εκμεταλλευθεί μία σέντρα που του έγινε αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στον Λαμάνα.

Στο 15′ ο Ράτζα Ναϊνγκολάν προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε λίγα εκατοστά άουτ.

Στο 24′ ήταν η σειρά της Τζένοα να απειλήσει αλλά η προσπάθεια του Οκάμπος δεν ήταν αρκετά καλή για να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Το γκολ που άνοιξε το σκορ και εν τέλει έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 36ο λεπτό όταν ο Ίζο βρέθηκε στο λάθος σημείο την λάθος στιγμή και με δικό του αυτογκόλ η Ρόμα προηγήθηκε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, οι «τζιαλορόσι» έλεγξαν σταθερά το παιχνίδια, κλείνοντας τους χώρους στην Τζένοα, η οποία δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και την ισοφάριση.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Ρόμα πήρε το πρώτο της τρίποντο για το 2017, μέσα σε μία πολύ δύσκολη έδρα.