Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Τότεναμ

Πετάνε οι «πετεινοί»; Πετάνε!

Εύκολη αλλά και σημαντική νίκη πήρε η Τότεναμ κόντρα στη Σουόνσι με 5-0.

Σε ένα παιχνίδι με ιδαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, η Τότεναμ φιλοξένησε τη Σουόνσι στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα έβγαζε τους «κύκνους» από την επικίνδυνη ζώνη και θα ανέβαζε στην 4η θέση τους «Σπερς».

Στον αγωνιστικό χώρο, η Τότεναμ μπήκε δυναμικά, βρήκε τα πατήματά της στο χορτάρι και κυνήγησε το γκολ που θα την έβαζε από νωρίς σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Το γκολ αυτό άργησε να έρθει παρά την ολοένα και αυξανόμενη πίεση των «πετεινών» όταν στο 39ο λεπτό ο Νότον της Σουόνσι ανέτρεψε τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Χάρι Κέιν που δεν αστόχησε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Τότεναμ δεν έριξε στροφές και στο 42′ απείλησε εκ νέου με τον Ντέλε Άλι να φτάνει σε απόσταση βολής, να σουτάρει αλλά τον Φαμπιάνσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «Σπερς» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ όταν ο Σον έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε και το σουτ κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Η Τότεναμ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο μέρος όταν στο 49′ ο Χάρι Κέιν εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Σον και από κοντά έκανε το 3-0.

Στο 67′ και ενώ οι «σπερς» δεν… χαλάρωναν, ο Κέιν πέτυχε και τέταρτο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε καθώς ο Άγγλος στράικερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Τρία λεπτά μετά ο Ντέλε Άλι είδε τον Φαμπιάνσκι να του αρνείται το γκολ, αλλά ο κίπερ της Σάντερλαντ δεν είχε την ίδια τύχη και στο σουτ του Έρικσεν που έκανε το 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους «πετεινούς» πέτυχε στο 90+2′ ο Έρικσεν που έκανε το τελικό 5-0 με ωραίο σουτ.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Τότεναμ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην Σουόνσι.