Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Μάντσεστερ Σίτι

Δεν χαρίζει κανένα τρόπαιο (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι διατεθειμένη να κυνηγήσει κάθε φετινό τίτλο, όπως απέδειξε μετά την εντός έδρας νίκη επί της Μπέρνλι με 4-1 στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του FA Cup.

Στο πλαίσιο της φάσης των “64” του FA Cup, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε στο “Έτιχαντ” την Μπέρνλι. Οι “πολίτες” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν άνετα την πρόκριση για τη φάση των “32”, επικρατώντας με 4-1.

Η Μπέρνλι αιφνιδίασε τους “πολίτες” στο 25ο λεπτό, καθώς στην μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο βρήκε δίχτυα. Ειδικότερα, μετά από ένα τραγικό λάθος του Στόουνς, ο Μπάρνς βγήκε απέναντι από τον Μπράβο και τον νίκησε για το 1-0.

Η Μάντσεστερ Σίτι απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ μέσα σε 2 λεπτά. Ειδικότερα, στο 56ο λεπτό μετά τη γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Γκουντογκάν, ο Σέρχιο Αγκουέρο πλάσαρε σωστά τον Πόουπ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στο 58ο λεπτό ο Γκουντογκάν με “τακουνάκι” τροφοδότησε κάθετα ξανά τον Αργεντίνο στράικερ, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα για να γράψει το 2-1 προ κενής εστίας.

Οι “πολίτες” κλείδωσαν την πρόκριση στο 71ο λεπτό, όταν ο Σίλβα βρήκε κάθετα στην κίνηση τον Σανέ και ο Γερμανός χρειάστηκε ένα κοντρόλ για να πλασάρει στα δίχτυα της Μπέρνλι.

Το κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με εύκολο πλασέ ο Μπερνάντο Σίλβα, ο ολοκληρώνοντας την άψογη αντεπίθεση που είχε ξεκινήσει ο Ντε Μπρούιν σε συνεργασία με τον Σανέ.