Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Serie A

Με δυσκολία το απόλυτο η Γιουβέντους (vid)

Το εμπόδιο της αξιόμαχης Πάρμα δεν ήταν αρκετά υψηλό για τη Γιουβέντους, η οποία κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1.

Για ένα ημίχρονο η σκληροτράχηλη Πάρμα έδειξε ότι μπορούσε να δυσκολέψει τη Γιουβέντους. όμως η “Μεγάλη Κυρία” έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να αποδράσει με ένα πολύ σημαντικό “διπλό” (1-2) από το “Ένιο Ταρντίνι”.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από σέντρα του Κουαρδάδο, ο Μάντζουκιτς με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα οι “Μπιανκονέρι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την προσπάθεια του Μπερναρντέσκι να σταματάει στον Σέπε. Στο 14′ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από 1-1, αλλά το φάουλ του Στούλακ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σέζνι. Μετά από αυτό, οι “Παρμέντσι” ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 33′ ο Γκόμπι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο ξεχασμένος από την άμυνα της Γιουβέντους, Ζερβίνιο, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μία τεράστια ευκαιρία, όταν ο Ριγκόνι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σέζνι, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Πολωνό κίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάρμα έδειχνε κουρασμένη και έτσι η Γιούβε πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και συνάμα και το προβάδισμα. Στο 58′, Ματουιντί και Μάντζουκιτς συνδυάστηκαν εξαιρετικά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πρωτός με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2. Στο 73ο λεπτό, ο Ντάγκλας Κόστα πήγε να κλειδώσει το ματς για την “Γηραιά Κυρία”, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Σέπε. Έκτοτε δεν συνέβη κάτι άλλο αξιοσημείωτο στο παιχνίδι, με τη Γιουβέντους να κάνει το 3/3 στο ιταλικό πρωτάθλημα.