Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Γιουβέντους

Δεν μπορεί χωρίς Ρονάλντο η Γιουβέντους, γκέλα με Κροτόνε! (vid)

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς άφησε στην έδρα της Κροτόνε η Γιουβέντους και έμεινε τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Δεύτερη γκέλα στο πρωτάθλημα για τη Γιουβέντους η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την τελευταία Κροτόνε! Μάλιστα, η γηπεδούχος κατόρθωσε κόντρα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας να πάρει τον πρώτο της βαθμό για φέτος… Γκολ ο Μοράτα, κόκκινη ο Κιέζα όσον αφορά τους νεοαποκτηθέντες.

Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο παρατάχθηκε η ομάδα του Αντρέα Πίρλο. Ο Πορτογάλος όπως γνωρίζουμε αντιμετωπίζει την πανδημία του κορωνοϊού τις τελευταίες ημέρες. Έτσι, ο Ιταλός κόουτς κατάστρωσε τα πλάνα του χωρίς τον σούπερ σταρ του. Και φαίνεται πως δεν ήταν αρκετά, μιας και το πλήρωσε χάνοντας δύο βαθμούς. Έμεινε τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν που νίκησε προηγουμένως την Ίντερ!

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τη Γιουβέντους. Μόλις στο 11′ η Κροτόνε κέρδισε πέναλτι από παράβαση του Μπονούτσι. Ο Σίμι μετουσίωσε σε γκολ την εσχάτη των ποινών νικώντας τον Μπουφόν για το 1-0. Γιουβέντους

Αντίδραση με Μοράτα η Γιουβέντους

Μόλις δέκα λεπτά μετά το γκολ της Κροτόνε, η Γιουβέντους βρήκε την απάντηση που έψαχνε. Δράστης ήταν ο Αλβάρο Μοράτα που δείχνει γιατί η ομάδα του Τορίνο τον έφερε ξανά εκεί. Την ασίστ έβγαλε ο Φεντερίκο Κιέζα, με τους δυο νεοαποκτηθέντες να δίνουν τη λύση.

Ωστόσο, μέχρι το ημίχρονο η Γιούβε δεν έβγαλε κάποια άλλη αξιόλογη φάση… Ο Κουλουσέφσκι είχε αναλάβει το έργο του Κριστιάνο αλλά δεν κατάφερε κάτι αξιοσημείωτο. Γιουβέντους

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους ο Μπεντακούρ λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή. Αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Κροτόνε είχε κι εκείνη τη στιγμή της στο 55′ με τον Τσιγκαρίνι. Ο Ιταλός μέσος της Κροτόνε πέντε λεπτά μετά τραυματίστηκε έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Κιέζα. Ο τελευταίος εν τέλει αποβλήθηκε αφήνοντας για μισή ώρα την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Αυτό άγχωσε τη Γιούβε, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Μάλιστα, βρήκε δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κουαδράδο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι έμεινε το 1-1 που φέρνει τη Γιουβέντους στην τέταρτη θέση.