TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Βρέθηκε ενεργή βόμβα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο γήπεδο της Μάιντς! (pic)
Όταν ο Καστεγιάνος με καρέ τερμάτων έκανε τη Ρεάλ να υποκλιθεί στη Χιρόνα! (vid)
Παράδειγμα προς αποφυγή ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, «κοιμόταν» στο 2-0 της Έβερτον! (vid)
Ο Λαπόρτα έπαιξε τα ρέστα του με Τσάβι και δικαιώθηκε!
Ιταλική εφημερίδα χρίζει τον Όσιμεν ως αντι-Μπαπέ!
Γιόχαν Κρόιφ: Η αρχή ενός θρύλου του ποδοσφαίρου! (vid)
Τσέλσι: Νυστέρι για Έντσο Φερνάντες και τέλος η σεζόν!
Europa League

Η ΑΕΚ άφησε τα Ζόρια πίσω της

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Ζόρια με 4-1 με mvp τον Πέτρο Μάνταλο.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από την Ζόρια στην Ουκρανία. Η ΑΕΚ έδειξε σοβαρό πρόσωπο κόντρα στη Ζόρια και κέρδισε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από νωρίς να βγάλουν το άγχος από πάνω τους, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό. Ειδικότερα, η μπάλα στρώθηκε στον Τάνκοβιτς από κοντά άνοιξε το σκορ.

Μετά την επίτευξη του γκολ, η Ζόρια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η ΑΕΚ δεν κινδύνευε. Έτσι, περιμένοντας υπομονετικά τη στιγμή της κατάφερε στο 34ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματά τους. Ειδικότερα, μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, η ομάδα του Καρέρα με ποδόσφαιρο άμεσης επαφής πάτησε την αντίπαλη περιοχή και ο Μάνταλος με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το 2-0.

O αρχηγός της ΑΕΚ εκκίνησε μία ακόμα επίθεση στο 38ο λεπτό και την τέλειωσε ο ίδιος με κεφαλιά, η οποία, όμως, ήταν αδύναμη.

Η Ζόρια επιχείρησε να απαντήσει με μακρινό σουτ στο 41ο λεπτό, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Η Ζόρια απείλησε ξανά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης μετά το λάθος του Νεντελτσιάρου. Η ουκρανική ομάδα βγήκε με καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Τσιντώτα αλλά το πλασέ του Γκρουμόφ κατέληξε απογοητευτικά άουτ.

Στο ρελαντί η ΑΕΚ

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κατάφερε στο 54ο λεπτό να βάλει για ύπνο το παιχνίδι. Ειδικότερα, εκδήλωσε την αντεπίθεση με τελικό εκφραστή τον Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος με συρτό σουτ πέτυχε το 3-0.

Η Ζόρια κέρδισε μέτρα στο γήπεδο μετά από αυτό το τέρμα αλλά παρέμενε ακίνδυνη. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα.

Παρ΄όλα αυτά, η ουκρανική ομάδα κατάφερε να μειώσει στο σκορ 81ο λεπτό με το Κοτζέρχιν με σουτ έξω από την περιοχή. Λίγα δευτερόλεπτα μετά το 3-1, η ΑΕΚ ανέβασε το δείκτη του σκορ 4-1, με τον Λιβάγια να κερδίζει την κόντρα μετά από σουτ του Βασιλαντωνόπυλου και να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η Ζόρια βρέθηκε κοντά στο 4-2 με την προβολή του Βέρντνουμπ στο 87ο λεπτό αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του αγώνα, με το 4-1 να παραμένει μέχρι τέλους,

Η βαθμολογία του ομίλου:

Λέστερ: 9

Μπράγκα: 6

ΑΕΚ: 3

Ζόρια: 0

*Ας σημειωθεί ότι στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λέστερ κέρδισε εντός έδρας τη Μπράγκα με 4-1.