Η εκτελεστική δεινότητα του Σουάρεζ σε όλο της το μεγαλείο (vid)
Primera División

Ο Λουίς Σουάρεζ έφτασε τα 152 γκολ στη La Liga με το όγδοο τέρμα του που πέτυχε με αντίπαλο την Χετάφε.

30.12.2020 | 20:46

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε την Χετάφε στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.

Οι “ροχιμπλάνκος” παρατάχθηκαν σε σχηματισμό 4-4-2 με τους Γιουρέντε και Καράσκο στα άκρα της επίθεσης και τους Λεμάρ και Κόκε ως δίδυμο στη μεσαία γραμμή. Η κατοχή της μπάλας άνηκε συντριπτικά στους γηπεδούχους στο πρώτο 15λεπτο.

Η ομάδα του Σιμεόνε προσπαθούσε να φέρει παίκτες ανάμεσα στις αντίπαλες γραμμές και με κάθετες πάσες να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα της Χετάφε. Τα πήγαινε περίφημα στα πρώτα λεπτά με τον Λεμάρ να κάνει κάθετες κινήσεις συνεχώς. Έτσι, είχε και δοκάρι στο 18ο λεπτό μετά από σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση.

Στο 20ο λεπτό επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της με γκολ μετά από στημένη φάση. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σουάρεζ με άψογη κεφαλιά έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Αυτό ήταν το 152ο γκολ του Ουρουγουανού στη La Liga.