Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Τότεναμ

Τότεναμ πέντε αστέρων πάτησε το πόδι της στην τετράδα (vid)

Η Τότεναμ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Νιουκάστλ, επικρατώντας εντός έδρας με 5-1, με συνέπεια να πατήσει τετράδα.

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής, η Τότεναμ φιλοξένησε τη Νιουκάστλ στην έδρα της. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε χρειάστηκε να βρεθεί πίσω στο σκορ για να ξυπνήσει αλλά όταν το έκανε ήταν καταιγιστική. Εκμεταλλευόμενη την ταχύτητά της στην κόντρα επίθεση αλλά και την ικανότητα του Κέιν να βγαίνει από την περιοχή και να δημιουργεί, επικράτησε με 5-1.

Έτσι, οι «πετεινοί» πάτησαν τετράδα στην ισοβαθμία με την Άρσεναλ, η οποία όμως μετράει δύο παιχνίδια λιγότερα. Αυτό ήταν το πρώτο ματς της Νιουκάστλ που δέχεται πάνω από ένα γκολ μετά τα Χριστούγεννα. Η ομάδα του Έντι Χάου βρίσκεται στην 15η θέση και εννιά βαθμούς μακριά από τον υποβιβασμό.

TO ΜΑΤΣ

Τα «σπιρούνια» ανέλαβαν κυριαρχικό ρόλο από την αρχή του ματς. Απέναντι της ήταν μία καλά οργανωμένη άμυνα, η οποία προσπαθούσε να κλείσει τους χώρους στον άξονα.

Η Τότεναμ επέμενε, πάντως, να παίζει κάθετα και έτσι δημιούργησε την πρώτη καλή της ευκαιρία με το άστοχο σουτ του Κέιν στο 39ο λεπτό.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι «καρακάξες» άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι. Έτσι, πήγαιναν τη μπάλα στην πλευρά του Σεν Μαξιμέν για να δημιουργήσει ρήγματα.

Η Νιουκάστλ τελικά δικαιώθηκε για τις επιθετικές της βλέψεις στο 39ο λεπτό. Ειδικότερα, κέρδισε φάουλ και με απευθείας χτύπημα του Φάμπιαν Σαρ άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Μετά από κερδισμένο κόρνερ, ο Σον σέντραρε και ο Ντέιβις με κεφαλιά ισοφάρισε στο 1-1 στο 43ο λεπτό.

Έστησε πάρτι η αχτύπητη στις αντεπιθέσεις Τότεναμ

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, τα «σπιρούνια» έφεραν τούμπα το ματς. Ο Κέιν σε ρόλο δημιουργού, πραγματοποίησε μία απίθανη ασίστ στον προωθημένο Ντόχερτι, ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 2-1.

Αυτό το γκολ ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να πιέσουν ψηλά. Έτσι, το πλήρωσαν στο 54ο λεπτό. Η Τότεναμ ξεδίπλωσε εξαιρετικά την κόντρα επίθεση, με τον Κουλουσέφσκι να σεντράρει και τον Σον να τελειώνει υποδειγματικά φάση.

Το παιχνίδι είχε ανοίξει πια και είχε αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό. Τα μπακ χαφ της Τότεναμ κέρδιζαν πολλά μέτρα στo γήπεδo και συνεργάστηκαν για το 4-1 στο 64ο λεπτό. Αυτή τη φορά, ο Ντόχερτι ντύθηκε δημιουργός και ο Έμερσον με προβολή έγραψε το 4-1.

Η ομάδα του Κόντε έκανε πάρτι με τις αντεπιθέσεις για σεμινάριο αλλά ο Σον δε μπόρεσε στο 65ο λεπτό να αυξήσει το δείκτη του σκορ.

Το κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μπεργβάιν με ψύχραιμο πλασέ στο 83ο λεπτό.