Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Ligue 1

Η Παρί κάνει σι-Λανς με τον Μπαπέ! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε, όμως, κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Λανς με σκορ 2-0 με σπουδαία εμφάνιση του Μπαπέ.

Ο Κιλιάν Μπαπέ τα κάνει όλα και συμφέρει για την Παρί Σεν Ζερμέν. Ειδικά στη Γαλλία. Ο σούπερ σταρ της γαλλικής ομάδας σημείωσε ένα γκολ και έδωσε μία ασίστ στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του επί της Λανς με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε στο δεύτερο ημίχρονο πολλές φάσεις για περισσότερα γκολ, όμως, δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα. Κατάθεση ψυχής από τους γηπεδούχους που δεν άφησαν ποτέ το παιχνίδι να ξεφύγει, παρά το γεγονός ότι ήταν με δέκα παίκτες από το 45′.

To παιχνίδι από τα πρώτα του κιόλας λεπτά έδειξε ότι θα έχει πολλές διακυμάνσεις και εκπλήξεις. Άλλωστε όσες ομάδες έχουν αγωνιστεί στην έδρα της Λανς έχουν καταλάβει από πρώτο χέρι πόσο… αφιλόξενη είναι! Η Παρί Σεν Ζερμέν με τις πολλές πάσες της, ειδικά προς τον κενό χώρο και τον Κιλιάν Μπαπέ, προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποια ρήγματα στην άμυνα των αντιπάλων.

Μάλιστα, η Λανς στο 7′ έχασε πέναλτι με τον Φρανκόβσκι με τον Ντοναρούμα να σταματάει το σουτ του Πολωνού. Μιας και δεν έγινε εκεί το 1-0 ήταν η σειρά της Παρί να δείξει την αποτελεσματικότητά της. Στο 30′ ο Μπαρκολά εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπαπέ και έκανε το 1-0 για το φιλοξενούμενους. Το έργο των γηπεδούχων έμελλε να γίνει ακόμη πιο δύσκολο όταν στο 45′ ο Γκραντίτ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί είχε τον έλεγχο. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα μπορούσε να σημειώσει περισσότερα τέρματα, μιας και οι ευκαιρίες της ήταν πολλές με αρκετούς πρωταγωνιστές. Όμως, στο τέλος όλο κάτι γινόταν και έχανε το ένα γκολ, πίσω από το άλλο. Η Λανς είχε και αυτή τις ευκαιρίες της. Σε αρκετές περιπτώσεις ο Ντοναρούμα φώναξε «παρών», κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Ο Μπαπέ διαμόρφωσε το 2-0 λίγο πριν το τέλος με διαγώνιο, συρτό σουτ από δύσκολη γωνία και… σώπασε τους παίκτες της Λανς που ήθελαν κάτι παραπάνω!