Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Παρί Σεν Ζερμέν

Μπαπέ και Ασένσιο… καθάρισαν για την Παρί! (vids)

Η Παρί Σεν Ζερμέν στο τέλος.... αγχώθηκε αλλά πήρε τη νίκη και το τρίποντο απέναντι στο Στρασβούργο (1-2), με τους Κιλιάν Μπαπέ και Μάρκο Ασένσιο να συνεργάζονται δύο φορές.

Το Στρασβούργο υποδέχθηκε στην έδρα του την Παρί Σεν Ζερμέν, σε ένα ματς στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν το ξεκάθαρο φαβορί από την πρώτη στιγμή. Τελικά, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε το επιβεβαίωσαν και στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήθελε μόνο τη νίκη για να μην επιτρέψει να πέσει και άλλο η διαφορά από την δεύτερη θέση. Οι Παριζιάνοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και από το 6ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι. Ωστόσο, ο Μπαπέ δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε μία μεγάλη επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Μπαπέ να απειλεί από το 15′ με ένα σουτ που πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε συνέχισαν να έχουν την κατοχή και τελικά στο 31′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μάρκο Ασένσιο έδωσε στον Κιλιάν Μπαπέ και ο τελευταίος την έστειλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Στο υπόλοιπο ημίχρονο δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες, με την Παρί να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια στο σκορ. Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν με τους Κιλιάν Μπαπέ και Μάρκο Ασένσιο πήρε τη νίκη και το τρίποντο

Στην επανάληψη, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να διπλασιάσει με το… καλημέρα τα τέρματά της. Οι δύο παίκτες άλλαξαν ρόλους, με τον Μπαπέ να βρίσκει τον Ασένσιο, ο οποίος έκανε το 0-2 και έκανε πιο απλή τη ζωή της Παρί. Το Στρασβούργο κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό με τον Μπάκγουα να μειώνει σε 1-2. Παρά το γκολ, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον σκόρερ τους να χάνει μία σημαντική ευκαιρία στο 79′.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τους 47 βαθμούς, με τη Νις να ακολουθεί στον βαθμολογικό πίνακα με 38 πόντους αλλά και με έναν αγώνα λιγότερο.