Ρεάλ Μαδρίτης: Οι μεταγραφές της… χάρισαν το Πρωτάθλημα!
Άστον Βίλα… τρελαίνεις – Η πρώτη κίνηση μετά την επιστροφή στο Champions League!
Η «Athletic» αποκάλυψε γιατί κανείς στην Premier League δεν… ακουμπάει τη Σίτι, παρά τις 115 παραβιάσεις!
Άρσεναλ: «Κλείδωσαν» οι δύο φορ – Ο Αρτέτα βρήκε το… κλειδί για τον τίτλο!
Μάντσεστερ Σίτι

Ο Μπόουεν «ματώνει» τη Σίτι και η ελπίδα γεννιέται στη Λίβερπουλ (vid)

Ο Τζάροντ Μπόουεν άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και οι φίλοι της Λίβερπουλ ελπίζουν ξανά για το πρωτάθλημα.

Η Γουέστ Χαμ προηγείται στο σκορ της Μάντσεστερ Σίτι με 2-0 στο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Έτσι, τα «σφυριά» αυτή τη στιγμή βάζουν εκ νέου φωτιά στο πρωτάθλημα αν και ακόμα υπάρχει πολύ χρόνος για να ανατρέψουν το σκορ οι «πολίτες».

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες αμυνόταν κυρίως στο πρώτο 25λεπτο του παιχνιδιού. Η Σίτι είχε τις στιγμές της αλλά η Γουέστ Χαμ μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη της καλή ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, στο 24ο λεπτό, μετά από βολέ του Φαμπιάνσκι, η άμυνα της Σίτι πιάστηκε στον ύπνο. Ο Φορνάλς κέρδισε τη μπάλα και αμέσως τροφοδότησε τον Μπόουεν στο χώρο. O 25χρονος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, διατήρησε τη ψυχραιμία του και αφού πέρασε τον Έντερσον πλάσαρε από δύσκολη γωνία για το 1-0.

Αν μείνει μέχρι τέλους αυτό το σκορ, τότε η Λίβερπουλ θα έχει την ευκαιρία στο επόμενο ματς της με τη Σαουθάμπτον στις 17/5 να πιάσει στην κορυφή της Μάντσεστερ Σίτι. Ωστόσο, ακόμα και έτσι θα πρέπει να σκοράρει πολλά τέρματα για να βελτιώσει τη διαφορά τερμάτων της.

Σε κάθε περίπτωση, με μία ακόμη αγωνιστική να απομένει, αυτό το γκολ του Μπόουεν γέμισε ελπίδα τους φίλους της Λίβερπουλ. Ας σημειωθεί ότι ήταν το 11ο του Άγγλου ποδοσφαιριστή στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα έχανε τις ευκαιρίες τη μία μετά την άλλη, με τη μπάλα να περνάει σε πολλές περιπτώσεις δίπλα από τα δοκάρια του Φαμπιάνσκι. Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ λειτουργούσε με κυνικό τρόπο.

Έτσι, στο 45ο λεπτό σκόραρε και 2ο γκολ. Ξανά με τον Μπόουεν και ξανά μετά από βολέ του Φαμπιάνσκι. Για μία ακόμη φορά η τετράδα της άμυνας της Σίτι, δε λειτούργησε καλά. Ο Μπόουεν κινήθηκε ξανά στην πλάτη της και με υποδειγματικό τελείωμα έγραψε το 2-0.

ΑΦΜ: 801539091

Αριθμός Γ.Ε.Μ.Η: 158754938000

Έδρα: Κρέμου, 137. Καλλιθέα